arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

Laparoskopia
Lifestyle

Laparoskopia torbieli jajnika

Laparoskopia diagnostyczna to powszechnie stosowana metoda w większości szpitali, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Ta technika wykorzystuje laparoskop – narzędzie chirurgiczne wyposażone w małą kamerę, która umożliwia lekarzowi dostęp do jamy brzusznej bez konieczności cięcia tkanek.

Kiedy zaleca się wykonanie laparoskopii diagnostycznej?

Wykonanie zabiegu, jakim jest laparoskopia diagnostyczna, zaleca się, kiedy podejrzewane są takie dolegliwości jak: wady rozwojowe narządów płciowych, ciąża pozamaciczna, zmiany zapalne przydatków, zaburzenia statyki narządów płciowych, niezdiagnozowane przyczyny niepłodności, konieczność usuwania nieprawidłowych zmian w budowie narządów płciowych. Należą do nich między innymi torbiele jajnika.

Co to są torbiele jajnika?

Torbiele są pęcherzykowatymi strukturami, które występują wewnątrz, na ścianie lub na zewnątrz jajnika. Są one wypełnione różnymi substancjami, takimi jak płyn surowiczy, krew, śluz czy ropa. Mogą być pojedyncze lub wielokrotne i osiągać średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów. Torbiele mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy, a ich powstawanie może być spowodowane różnorodnymi przyczynami, które nie zawsze są w pełni wyjaśnione. Są one jednym z najczęstszych schorzeń występujących w obrębie jajników i dotykają wiele kobiet w różnym wieku. Jedną z metod ich leczenia jest laparoskopia torbieli jajnika.

Jakie objawy dają torbiele jajnika?

Często torbiele nie wywołują żadnych objawów i ich istnienie może zostać przypadkowo odkryte podczas rutynowego badania ginekologicznego. Dlatego ważne jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne. Niemniej jednak czasami mogą wystąpić różne dolegliwości, które można wiązać z obecnością większych torbieli. Objawy te są bardzo indywidualne i mogą mieć różne nasilenie, jednak z pewnością powinny wzbudzić niepokój. Oto niektóre z tych objawów: zaburzenia cyklu menstruacyjnego, takie jak nieregularne i bolesne krwawienia, plamienia, bóle w podbrzuszu i okolicy krzyżowej, które mogą występować po stronie jajnika, na którym znajduje się torbiel, uczucie ucisku na pęcherz moczowy.

Laparoskopia torbieli jajnika – jak przebiega?

Laparoskopowe usunięcie torbieli jajnika jest wykonywane w sali operacyjnej, pod ogólnym znieczuleniem, co wymaga intubacji dróg oddechowych i relaksacji mięśni. Zabieg trwa zwykle około godziny. Podczas operacji torbieli jajnika, lekarz wykonuje trzy do czterech niewielkich nacięć o długości około centymetra. Jedno nacięcie jest umiejscowione w okolicy pępka, przez które wprowadza się kamerę i źródło światła, a kolejne nacięcia są wykonane w podbrzuszu. Przez te nacięcia wprowadza się mikronarzędzia, za pomocą których usuwa się torbiel z jajnika.

Minimalny koszt laparoskopowego usunięcia torbieli jajnika wynosi 3000 złotych, natomiast średni koszt tego zabiegu to około 4500 złotych.

Materiał zewnętrzny