arysa.pl

Arysa.pl – moda, uroda, styl życia, dziecko

Jak nie popaść w jesienną depresję
Lifestyle

Jak nie popaść w jesienną depresję?

Jesień działa na ludzi przygnębiająco. Ogromny wpływ mają na to przede wszystkim coraz krótsze dni, szybko zapadające wieczory oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. W efekcie mamy wtedy o wiele mniej energii i chęci do życia. Dla wielu osób problemem staje się jesienna depresja. Już teraz sprawdź, co należy robić, aby skutecznie jej zapobiec.

Po pierwsze – stosuj zbilansowaną dietę

Jesień to idealny czas na to, aby rozwinąć swój talent kulinarny. Wspólne gotowanie z partnerem, przyjaciółmi, czy domownikami to świetny sposób na długie popołudnia oraz wieczory. Stawiajcie wtedy na pyszne i jednocześnie pożywne posiłki. Wybierajcie przede wszystkim świeże owoce i warzywa, a zamiast słonych lub słodkich przekąsek zjadanych podczas filmowych seansów, sięgajcie po suszone śliwki i morele, daktyle, figi oraz orzechy. Zdrowa żywność spożywana jesienią to sprawdzona recepta na poprawę samopoczucia oraz wzmocnienie ogólnej kondycji organizmu.

Po drugie – nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch to zdrowie. Warto mieć to na uwadze także jesienią. Choć warunki atmosferyczne nie sprzyjają wtedy aktywności poza domem, dobrze jest przynajmniej od czasu do czasu wybrać się na spacer. Najlepszym pomysłem jest jednak wykonywanie regularnych ćwiczeń w domu – motywacją mogą stać się chociażby nagrania zestawów treningowych dostępne w Internecie. O ile istnieje taka możliwość i dysponuje się odpowiednią ilością czasu, można również wybrać się na siłownię, basen, czy rozegrać ze znajomymi mecz siatkówki lub koszykówki. Opcji jest bez liku – wystarczą tylko chęci i odrobina samodyscypliny.

Po trzecie – znajdź sobie hobby

Już od dłuższego czasu chciałaś nadrobić czytelnicze zaległości? Jest wiele filmów, które planowałaś obejrzeć? A może letnią porą nie miałaś czasu, aby poświęcić się rękodziełu? Od kilku tygodni pragnęłaś zapisać się na kurs i zdobyć nowe kwalifikacje oraz umiejętności? Jesienne miesiące są ku temu wprost wymarzoną okazją. Wystarczy tylko odkryć nowe hobby lub powrócić do dawnych pasji, z których kiedyś się zrezygnowało.

Po czwarte – spędzaj jak najwięcej czasu w towarzystwie ludzi

Bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie ma styczność z ludźmi. W końcu mało kto lubi cały czas żyć w odosobnieniu. O ile chwilowa samotność jest dobra, o tyle przedłużająca się izolacja działa na człowieka negatywnie. Warto więc jak najczęściej przyjmować gości, czy umawiać się ze znajomymi na mieście, aby razem spędzić czas w miłym towarzystwie. Wspólnymi siłami na pewno stawicie czoła jesiennej chandrze.

Sposoby na jesienną depresję – podsumowanie

Jak rozpoznać jesienną depresję? Jej najpowszechniejsze objawy to: ciągłe zmęczenie, obniżony nastrój, senność, duży apetyt, niechęć do działania, problemy z porannym wstawaniem z łóżka.

Mimo że w przypadku większości ludzi jesień nie przoduje w zestawieniu ulubionych pór roku, nie oznacza to, że mamy w tym czasie całkowicie oddawać się tej smutnej atmosferze. Warto wtedy nieco bardziej o siebie zadbać i doszukiwać się pozytywów nawet w drobnostkach. W końcu październik i listopad to miesiące, w trakcie których nie zawsze musi być jedynie zimno, deszczowo oraz wietrznie. Na początku jest przecież piękna, złota, polska jesień, która zachwyca oczy mnóstwem kolorów, kasztanami i liśćmi spadającymi z drzew. Przeciwdziałaj sezonowemu spadkowi formy, a jeśli już pojawi się chandra, staraj się zwalczyć ją na wszystkie możliwe sposoby.

Źródło zdjęć: freepik.com