arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

Jak szybko uśpić małe dziecko
Dziecko

Jak szybko uśpić małe dziecko?

Ekspresowe usypianie dziecka to temat, jaki porusza wielu rodziców. Niestety, ale położenie dziecka do spania wiąże się często ze sporym wysiłkiem, szczególnie po stronie rodzica. Oczywiście każde dziecko jest inne, natomiast wielu rodziców wskazuje na spore problemy dziecka z zasypianiem. Chcesz poznać wskazówki, które przydają się do usypiania dzieci? A może zastanawiasz się, jak pomóc dziecku zasnąć w jak najkrótszym czasie? Tutaj znajdziesz wiele przydatnych informacji i wskazówek.

Usypianie dziecka w praktyce – jak robić to dobrze (i szybko)?

Niemowlaki potrzebują praktycznie 15-20 godzin snu na dobę. Oznacza to, że tak małe dzieci przesypiają praktycznie cały czas, a Ty jako rodzic musisz dopilnować, by niemowlak miał spokojny sen i mógł szybko zasnąć. Do usypiania dzieci kilkutygodniowych przydają się zabawki takie, jak np. pluszaki lub grające karuzele nad łóżeczko dziecięce. Pamiętaj też, że noworodek nie odróżnia jeszcze pory dnia od nocy, dlatego bardzo często się budzi – nawet kilka razy w ciągu kilku godzin – z głodu lub np. pełnej pieluszki. Oto kilka porad na temat tego, jak pomoc dziecku zasnąć:

  1. Zabierz dziecko ze sobą do łóżka – bardzo często bliskość rodzica działa na dziecko uspokajająco.
  2. Obserwuj swoje dziecko – niektóre dzieci dają znać o tym, że są śpiące np. ciągną za ucho lub włoski.
  3. Staraj się ustalić już od pierwszych tygodni życia rytm dnia dziecka – już po 12 tygodniu życia dziecko jest w stanie rozróżnić dzień od nocy.
  4. Zawsze kładź malucha do łóżka o tej samej porze.
  5. Włączaj lampkę nocną w pobliżu miejsca, gdzie śpi Twoje dziecko – to może je uspokoić przed snem.
  6. Spróbuj kołysać dziecko na rękach lub w wózku – takie czynności często pomagają w usypianiu dzieci.
  7. Spróbuj włączyć relaksacyjną muzykę – być może Twoje dziecko polubi zasypianie przy muzyce – tak samo jak może polubić zasypianie przy dźwięku odkurzacza.
  8. Przygotuj dziecku ciepłą kąpiel przed snem.
  9. Zaśpiewaj dziecku kołysankę lub poczytaj bajkę.
  10. Przytul dziecko lub otul je kocykiem – to na pewno nieco pomoże!

Powyższe podpunkty to tylko najpopularniejsze porady na temat tego, jak pomóc dziecku zasnąć niezależnie od wieku. Te metody sprawdzają się zarówno w przypadku noworodków, jak i dzieci w wieku do 5-6 lat.

O czym trzeba pamiętać przed usypianiem dziecka?

O tym, że do usypiania dzieci przydają się pluszaki oraz przyjemne w dotyku kocyki wie praktycznie każdy rodzic. Ale czy wiesz, co jest jeszcze ważne podczas usypiania malucha lub nieco większego dziecka? To przede wszystkim wygodna pozycja w łóżeczku, odpowiednia aktywność fizyczna w ciągu dnia oraz zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Wiedząc już, jak pomóc dziecku zasnąć, możesz skutecznie położyć je spać i cieszyć się, chociażby niewielką chwilą wolnego czasu dla siebie. Pamiętaj, że najskuteczniejszą metodą usypiania dzieci jest po prostu rutyna. Codzienne czynności, które przypominają dziecku o konieczności położenia się do snu oddziałują na jego psychikę i sprawiają, że maluch podświadomie staje się zmęczony, a co za tym idzie – szybciej zasypia.