arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

Grypa
Zdrowie

Grypa – jak sobie z nią poradzić

Pierwsze objawy grypy z pozoru przypominają przeziębienie. Zaczyna się od ogólnego osłabienia organizmu. Pojawiają się bóle mięśni, dreszcze, nasilający się ból gardła oraz wysoka gorączka. To już typowe objawy ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego spowodowanej wirusem grypy. Choroba ta przenosi się drogą kropelkową a największa zachorowalność jest w okresach sezonowych od września do grudnia, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Jak zatem poradzić sobie z grypą? Podpowiadamy.

Co powoduje rozwój grypy u człowieka?

Grypa jest zakaźną chorobą wywoływaną przez wirus należący do rodziny Orthomyxoviridae, czyli ortomyksowirusy. Do typowych objawów grypy u ludzi zalicza się wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie, kaszel i katar. Największą ilość przypadków grypy u ludzi obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym, mniej w okresie wiosennym. Do zakażenia wirusem grypy zachodzi drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania, droga pokarmową lub w wyniku bliskiego kontaktu – wirusy mogą nawet przez kilka godzin przetrwać w środowisku, np. na przedmiotach codziennego użytku.

Wyróżnia się trzy typy wirusa grypy – typ A, B, C. Wirus grypy typu A jest zakaźny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Odpowiada on za większość przypadków choroby u ludzi, może powodować epidemie, a nawet pandemię. Wirus grypy typu B jest zakaźny wyłącznie dla człowieka, a przebieg choroby jest łagodniejszy niż w przypadku zakażenia wirusem typu A. Zakażenie wirusem typu C najczęściej przebiega bezobjawowo.

Jak poradzić sobie z grypą?

Najprostszym sposobem na zwalczenie grypy jest zastosowanie odpowiedniej grupy leków. Zaliczą się do tego ibuprofen oraz paracetamol. Są to środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a ibuprofen dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne. Pomagają łagodzić najbardziej doskwierające dolegliwości takie jak gorączka, bóle mięśni, głowy. Z kolei oseltamiwir oraz zanamiwir to preparaty przeciwwirusowe. Są najbardziej skuteczne w początkowej fazie infekcji, stosuje się je u osób będących w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu i powikłań grypy. 

Jako uzupełnienie farmakologii stosuje się również syropy zawierające butamirat lub lewodropropizynę. Działają bowiem przeciwkaszlowo, łagodząc suchy i męczący kaszel. Dodatkowo warto zaopatrzyć się również w krople do nosa, ponieważ grypie bardzo często towarzyszy ta dolegliwość. Większość preparatów dostępnych jest bez recepty i spokojnie możemy zaopatrzyć się w nie sami.

Materiał partnera