arysa.pl

Arysa.pl – moda, uroda, styl życia, dziecko

Rodzaje materiałów odzieżowych
Moda

Rodzaje materiałów odzieżowych

Jaka jest różnica między odzieżą tkaną a dzianą? Czy to prawda, że materiały syntetyczne są zawsze gorsze od naturalnych? Z jakich materiałów składają się koszulki? Czy istnieje różnica między tekstyliami a ubraniami, czy też wszystko sprowadza się do osobistych preferencji? Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! Zanim przeczytasz, zapoznaj się z kompleksowym wyjaśnieniem różnych rodzajów tkanin i dzianin.

Pomimo tego, że na co dzień wszyscy nosimy co najmniej kilka odmian materiałów, a wielu z nas otacza się nimi w domu, to dla większości z nas zrozumienie właściwości czy sposobów pozyskiwania określonych tkanin i dzianin jest sferą nieznaną. Jest to jednak nasz obowiązek jako świadomych konsumentów.

Dogłębna znajomość różnych rodzajów tkanin oraz umiejętność odczytywania składu materiałowego ubrań i rozpoznawania różnic w ich rodzaju jest również niezbędna do stworzenia funkcjonalnej garderoby, która przetrwa lata. A więc: co trzeba wiedzieć o rodzajach tekstyliów i dzianin? Zebraliśmy wszystkie niezbędne dane w jednym miejscu!

Tkaniny i dzianiny – co to jest, czym się różnią?

Świat mody opiera się na dwóch odrębnych rodzajach tkanin: tkaninach, które są używane do produkcji takich rzeczy jak koszule, dżinsy, t-shirty i sukienki, oraz dzianinach – rodzaju tkanin, które są używane do tworzenia swetrów, nakryć głowy, szali i innych podobnych elementów odzieży. Jaka jest najważniejsza różnica między tekstyliami a dzianinami?

Tkaniny są tworzone przez tkanie, co oznacza, że składają się z poprzecznie przeplatających się nici. Z drugiej strony, tkaniny są produkowane przez dzianie, proces, podczas którego jedna nić tworzy rzędy prostopadłych otworów, które przypominają dzianinę. Procedury stosowane do tworzenia tych elementów odzieży nadają im wysoce wyspecjalizowane właściwości. 

Tkaniny, dzięki temu, że ich włókna są splecione w poprzek, mają znacznie zwartą strukturę i są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż elastyczne, rozciągliwe dzianiny. Oba rodzaje tkanin są natomiast często wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. Przecież tak samo lubimy koszulę, która zachowuje swój kształt, jak i miękki, ciepły, wygodny, elastyczny sweter!

Materiały odzieżowe – rodzaje splotu

Nie musisz być fashionistą, aby docenić różnice między sztywnym dżinsem a delikatnym jedwabiem, ale warto zauważyć, że są one wykonane przy użyciu różnych rodzajów splotu. Rodzaje splotów tkanin w przemyśle mody obejmują 3 rodzaje, podczas gdy rodzaje splotów dzianin są ograniczone do dwóch.

Materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne

Na metce odzieży lub dzianiny nie będzie wyszczególniony rodzaj zastosowanego splotu, ale w 100 procentach będzie ujawniony skład surowcowy materiału. Dowiemy się z niej, czy odzież jest naturalna, sztuczna, czy wyprodukowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.