arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

rekonwalescencja po operacji nosa
Lifestyle

Rekonwalescencja po operacji nosa – o czym trzeba pamiętać?

Operacje nosa wymagają właściwego przygotowania, ale również odpowiedniej rekonwalescencji. Przestrzeganie zaleceń lekarskich po korekcji plastycznej nosa i innych procedurach pozwala na uzyskanie optymalnych efektów.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji nosa?

Zabiegi prowadzone na nosie są często złożone i wymagają długiego okresu gojenia się tkanek. Jako że nos jest narażony na liczne uszkodzenia, należy też odpowiednio o niego dbać. Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji nosa?

Lekarze wyróżniają dwie fazy:
– Wczesna rekonwalescencja – trwa do około 2 tygodni po operacji i na twarzy widać wtedy ślady przebytego zabiegu.
– Późna rekonwalescencja – trwa od 2 tygodni do 1 roku po operacji, natomiast ślady po zabiegu są już słabo widoczne lub nie ma ich w ogóle.

We wczesnym okresie po wykonaniu zabiegu pojawiają się obrzęk twarzy, zasinienia, krwiaki. Również pacjent może odczuwać problemy z odczuwaniem dotyku, bólu czy temperatury, a nawet zaburzenia węchu. Pojawia się ból, lekki katar. Potem objawy te stopniowo zanikają, ale stale należy pamiętać o właściwej ochronie tkanek nosa.

Rekonwalescencja po operacji nosa – krok po kroku

Każdy pacjent biorący udział w operacji nosa powinien pamiętać o przestrzeganiu zaleceń lekarskich. Otrzymuje się je jeszcze przed zabiegiem lub już po jego wykonaniu.

Pierwsza doba po zabiegu
Pacjent najczęściej pozostaje wtedy w szpitalu. Przez dobę po zabiegu musi nosić w nosie specjalną gazę, tak zwany seton, dlatego nie może oddychać przez nos. Możliwe jest tylko oddychanie przez usta, dlatego należy pamiętać o piciu dużej ilości wody.

2-3 dni po zabiegu
W tym czasie dochodzi do powiększenia się obrzęku nosa, co może wpływać na jego drożność, więc nadal mogą utrzymywać się trudności z oddychaniem. Można stosować wtedy przepisane przez lekarza krople, które poprawiają oddech i dodatkowo nawilżają śluzówkę nosa.

Tydzień po zabiegu
Do około tygodnia po zabiegu nosa pacjent powinien prowadzić spokojny, oszczędzający się tryb życia. Należy ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny, spać na leżąco, najlepiej samemu, aby przez przypadek nie doszło do urazów nosa wywołanych przez inną osobę.

Do tygodnia stosuje się również antybiotyki zapobiegające infekcji. Zazwyczaj po 7 dniach należy zgłosić się do lekarza w celu usunięcia szwów lub specjalnych płytek stabilizujących oraz opatrunku.

2 tygodnie po zabiegu
Po tym czasie najczęściej można wrócić do codziennych obowiązków, na przykład do nauki czy do pracy. Należy jednak pamiętać o ochronie nosa przed urazami, unikaniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz na mróz.