arysa.pl

moda, uroda, styl życia, dziecko

plecak dla nastolatek
Dziecko

Plecaki dla nastolatek – jak wybrać wygodny i praktyczny model do szkoły?

Dobór odpowiedniego plecaka szkolnego jest trudny już od pierwszych lat szkoły podstawowej. Wtedy to rodzice stoją przed wyborem tornistra, który będzie odpowiedni dla małego ucznia. Będąc w starszych klasach szkoły podstawowej lub w liceum zwykle samemu poszukuje się odpowiedniego modelu. Plecaki do szkoły dla dziewczyn przepełniają sklepowe półki, a my przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią wybór tego idealnego. Zapraszamy do zapoznania się z cechami plecaków, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Krok pierwszy: Wygląd plecaka zawsze na pierwszym planie

O jakich cechach funkcjonalnych nie wspomnimy w tym artykule, to i tak zawsze pierwszym czynnikiem, na który zwraca się uwagę, jest wygląd plecaka. Niewątpliwie selekcję w sklepie trzeba zacząć od wybrania modeli, które odpowiadają i pasują do naszego stylu. Warto określić, czy tornister szkolny lub plecak ma być bardziej elegancki czy sportowy, a także jakie modele odpowiadają naszym preferencjom. Na sklepowych półkach można znaleźć plecaki dla dziecka i młodzieży we wzorach, które pasują do każdego stylu.  Wśród nich znajdziemy modele:

 • bez printów, jednokolorowe lub w kilku kolorach,
 • z ozdobnymi nadrukami,
 • miejskie, sportowe,
 • eleganckie,
 • vintage,
 • ze skórzanymi wstawkami,
 • z neonowymi akcentami,
 • z wbudowanymi ledami,
 • stylizowane na starodawne tornistry,
 • z zawieszkami.

Krok drugi: Zwróć uwagę na przeznaczenie i rozmiar plecaka 

W tym kroku główną rolę gra kształt i wielkość plecaka. Powinny one zostać dobrane według przeznaczenia. Warto zastanowić się, czy decydujemy się na plecak dla dziewczyn wyłącznie do szkoły, czy będzie on używany również poza nią i ile rzeczy będziemy w nim przenosić. Niektóre osoby w plecaku trzymają same zeszyty, inne wiele książek i laptopa, a jeszcze inne stój sportowy. Analizując plecaki pod tym kątem, trzeba sprawdzić ile kieszonek i przegródek zawierają. Należy sprawdzić zarówno ilość większych kieszeń, jak i tych małych na zewnątrz i schowanych w środku. Jeśli ma ich mało można zastanowić się również nad dobraniem osobnego przenośnego organizera, który może ułatwić przenoszenie rzeczy. Warto sprawdzić także, czy plecak mieści A4, ponieważ jest to format często używany w szkole.

Krok trzeci: Wygoda i funkcjonalność, czyli ostatni będą pierwszymi

Tak jak wspominaliśmy, przy wyborze plecaka najpierw zwraca się uwagę na jego styl. Jednak w życiu codziennym przyzwyczajamy się do noszonych rzeczy, a na pierwszy plan wychodzi to, jak sprawdzają się w użytku. Przedstawiamy 4 główne cechy, które należy sprawdzić przed zakupem. 

 • Plecy bagażu są pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę w tym kroku. Wyprofilowany i utwardzony tył odciąży plecy i zachowa poprawną postawę sylwetki. Zwykle są one usztywniane gąbką. 
 • Plecy plecaka powinny być wentylowane. Co to oznacza? Warto, żeby zawierały oddychającą siatkę i konstrukcję z delikatnymi wgłębieniami, która pozwoli na odpowiednią wentylację i zapobiegnie nadmiernemu poceniu. 
 • Analizując materiał, jakość wykonania i wygląd szwów warto również sprawdzić, czy materiał jest wodoodporny. W szczególności, gdy w plecaku będzie przenoszony laptop. 
 • Szelki plecaka są nie bez znaczenia. Ich odpowiednia szerokość zapobiegnie wrzynaniu się w ramiona i zapewni lepsze ułożenie plecaka na plecach. Warto wziąć pod uwagę szelki z gąbką. Sznurki i paski ze skóry, choć wyglądają elegancko, są mniej wygodne. Co więcej, niezwykle ważna jest możliwość regulacji szelek, tak aby móc idealnie dopasować je do swojej sylwetki. 

Te aspekty, jak żadne inne mają wpływ na komfort użytkowania plecaka na co dzień. Jednak to właśnie połączenie tych 3 zaproponowanych przez nas kroków i dopasowanie ich do własnych preferencji oraz warunków finansowych powinno dostatecznie pomóc przy wyborze plecaka szkolnego. Teraz pozostaje tylko pójść do sklepu z zaproponowaną przez nas checklistą i wybrać idealny model dla siebie!