arysa.pl

Arysa.pl – moda, uroda, styl życia, dziecko

Jak dobrać passe partout
Zakupy

Jak dobrać passe partout do zdjęcia lub plakatu?

Zdjęcia, plakaty oraz różnego rodzaju obrazy stanowią nietuzinkową, oryginalną ozdobę naszego domu. Żeby jednak spełniały swoje podstawowe zadanie, muszą dobrze wpasować się w wystrój wnętrza oraz być odpowiednio chronione przed warunkami zewnętrznymi. W tym celu świetnie sprawdzą się ramki z passe partout.

Passe partout – co to jest?

Passe partout (czyt. paspartu) to rodzaj prostej, kartonowej ramki z wycięciem, oddzielającej zdjęcie, plakat bądź obraz od oprawy. Najczęściej taka oprawa przyjmuje kształt prostokąta. Doskonale sprawdza się przy ekspozycji zarówno zdjęć, obrazów, ilustracji i plakatów, jak i bardziej nietypowych, płaskich dzieł, takich jak wycinanki, suszone rośliny, hafty czy biżuteria. Jest to rozwiązanie, które wyśmienicie sprawdza się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych bardziej klasycznych, nadając głębi podziwianemu dziełu.

Ramka passe partout nie pełni jednak wyłącznie funkcji estetycznej. Choć niewątpliwie niewielka, kartonowa ramka świetnie eksponuje obraz, pozwalając oglądającym skupić wzrok na dziele i sprawiając wrażenie trójwymiarowości, posiada również ważne cechy użytkowe.

Mimo, że z pozoru to jedynie kawałek zwykłego kartonika, passe partout pozwala oddzielić obraz od przedniej szyby ramy. Dzięki temu dzieło nie ma bezpośredniej styczności ze  szkłem i jest chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Zdjęcie czy obraz oprawiony w ramkę passe-partout nie przyklei się do szyby, a przez to nie ulegnie zniszczeniu. To szczególnie istotne w przypadku starych fotografii i odbitek srebrowych, które są bardzo delikatne, a często także niezwykle cenne.

Co więcej, kartonowa ramka passe partout jest także świetnym miejscem na autograf czy dedykację od autora lub artysty. Dzięki temu nie musi on ingerować bezpośrednio w wygląd dzieła, a jednocześnie ma możliwość złożyć podpis pod swoim dziełem.

Ramki passe partout – jaki kolor wybrać?

Aby passe partout spełniało swoją rolę i faktycznie dobrze eksponowało oprawione dzieło, powinno być starannie dopasowane. Niestety, wiele osób podchodzi do tego tematu w sposób lekceważący, decydując się na pierwszy lepszy kolor czy wymiar. Takie osoby nie zdają sobie sprawy, jak wielkie znaczenie mogą mieć te szczegóły oraz jak mocny wpływ mają na ogólną aranżację pomieszczenia, w którym zawiśnie dane zdjęcie, obraz czy plakat.

Jest kilka zaleceń, którymi można się kierować przy wyborze koloru passe-partout. Jedno ze nich mówi, że barwę kartonowej ramki należy dobrać do koloru dodatków znajdujących się w pomieszczeniu. Wówczas można osiągnąć niesamowity efekt spójności, jednocześnie dobrze eksponując dzieło. Innym sposobem jest dobranie koloru paspartu podobnego (nie identycznego!) do koloru ściany, na której ma zawisnąć ramka.

Najbardziej standardowym rozwiązaniem jest jednak użycie kartonika o neutralnej barwie, takiej jak biel, czerń czy różne odcienie szarości. To, jaki kolor zostanie użyty do wyeksponowania zdjęcia zależy jednak od efektu, jaki chce się uzyskać. Ciemne kolory passe-partout będą pomniejszać optycznie obraz, nadając mu efektu tunelu. Świetnie sprawdzą się przy ekspozycji barwnych, kolorowych grafik. Z kolei jasne odcienie powiększą zdjęcia optycznie, doskonale pasują do bardziej stonowanych obrazów, zwłaszcza zdjęć.

Wymiary passe partout

Każdorazowo rozmiar passe partout powinien zostać dobrany do oprawianego obrazu. Rozmiar wewnętrzny powinien być minimalnie mniejszy od oprawianej pracy tak, by okienko delikatnie zachodziło na obraz, zaś sama ramka nie powinna być węższa niż 5 cm. Należy pamiętać, że passe-partout powinno tworzyć spójną całość zarówno z samym dziełem, jak i z ramą, w której się znajduje, dlatego warto rozważyć kilka różnych propozycji przed wybraniem tej odpowiedniej.